• Alışveriş sepetiniz boş!

  • Alışveriş sepetiniz boş!

Fallkniven F1 Pro Standart Edition

Etiketler: Fallkniven, F1 Pro
F1, 1995 yılından beri, İsveç pilotlarının resmî ‘‘hayatı idame’’ (survival) bıçağıdır. 
İzlemekte olduğunuz versiyonu tanıtmaya başlamadan önce, genel olarak, F1 modeliyle ilgili bir iki söz söylemek yerinde olacaktır.
Üretilecek bıçağın hazırlıklarına başlanması, 1995’ten çok daha geriye uzanmaktadır. Bu bıçağın hikâyesi Fallkniven’ın tarihini de yansıtan bir başarı öyküsüdür. 1984 yılında kurulan şirket, F1 ile bıçak üretiminin içinde yer almaya başlamıştır.
1987’de başlayan AR-GE çalışmaları, daha önce benzerine rastlanmamış bir bıçağın ortaya çıkmasına neden oldu. Bir savaş pilotunun olası ihtiyaçları dikkate alındığında çok değişik şartlara hazır olan bir bıçak ortaya koymak gerekir. Fırlatma koltuğu ile uçağını terk eden pilot, dünyanın herhangi yerinde, bir yaşam mücadelesi içine girecektir. Değişik senaryolara, hatta coğrafya ve dolayısıyla iklimlere (özellikle yüksek rakımlar dikkate alınarak soğuk ve ıslak ortamlara) hazır bir bıçak üretilmelidir. Bıçak; hafif olmalı ve kolay taşınabilmelidir, ıslak koşullarda donuk ellerle kontrol edilebilecek düzeyde ergonomik olmalıdır, keskin olmalı ve keskinliğini uzun süre koruyabilmelidir, ahşap parçalayacak güce sahip olmalı ve ateş veya barınak hazırlama gibi işlerde kullanılabilmelidir, acil durumlarda ‘’bir ameliyat aleti’’ olarak hizmet verebilmelidir, saldırı-savunma aleti olarak kullanılabilmelidir… Tüm bunlara Fallkniven’ın avcılık tecrübesi eklenmiştir, işin doğal seyrinde, Boeing motorları için çelik üreten Hitachi firmasıyla (İlk F1’ler ATS-34 çelikten üretilmiştir. Fallkniven’ın Japon teknolojisiyle tanışması, bugünlere gelmesinde pay sahibi olan kritik noktalardan biridir.) temasa geçilmiştir ve güvenilir, dünyaca ünlü bazı tasarımcıların önerileri dikkate alınmıştır. Bu maceranın sonunda; İskandinav bıçaklarının işlevselliğini, sadeliğini ve dayanıklılığını taşıyan F1 doğmuş ve serpilmiştir. Zamanla gelişen ve çeşitlenen versiyonları ilgiyle takip edilmektedir. F1, Fallkniven’ın en fazla satan bıçağıdır ve tüm dünyadaki her saygın üreticinin rakip belleyip aşmaya çalıştığı ortak imgedir.
F1pro, ''Kendi sınıfında standartları belirlemiş ve çok satan F1 nasıl daha iyi hâle getirilebilir?'' sorusuyla vücut bulmuş bir versiyondur.
Fallkniven, yukarıdaki sorunun cevabını aramaya 2010 yılında başladı ve beş yıllık çalışma sonucunda (2015 yılında) Pro serisini çıkardı. Basitçe sap ve çelikten oluşan ve bıçak adını kazanan aletin ''profesyonel'' adını alması malzeme kalitesi ve tasarım tecrübesinin artması ile açıklanabilir. Marka güveni yüksek olan Fallkniven, müşterisine ''bir söz verme'' olarak bu bıçağın profesyonel olduğu vurgusunu bıçağın ismine taşımış. Başka açıdan bakarsak, bir başarıyı ''ileriye taşıyarak’’ kutlamış.
F1pro’nun F1 ile benzer özellikleri şunlardır:
Yuvarlak uç (drop point) yapıdaki namlu, dışbükey (convex) ağız yapısına sahiptir. Sap kısmın içinde uzanan bütünleşik ve kalın kuyruk, çıkıntılı şekilde (extended) son bularak vurma parçalama işlevi kazanmaktadır. Dip kısmın haricinde, önden ve arkadan kapatılıp kapsüllenmiş (encapsulated) sap; izolasyona yardımcı olmaktadır. Kabzada kullanılan girintilerle dokulu hâle getirilen thermorun (bir tür TPE yani yapay kauçuk) malzeme, ıslak koşullarda bile iyi kavramayı garanti altına (Fallkniven, ağır kullanıma uygun bıçaklarında, sentetik sap malzemelerini tercih etmektedir.) almaktadır. Bıçağın sap kısmının dibinde kordon deliği (lanyard hole) bulunmaktadır.
F1pro’da ağız açım çizgisinin ortalandığı (saber grind) ve uç kısmın arkasının inceltildiği gözlenmektedir.
F1'e eklenen diğer şu yenilikler ile F1pro10 elde edilmiş:
-Kullanılan çelik LamCos (420j2-Cos-420j2) çeliğe yükseltilmiş. Diğer deyişle, VG-10'un yerini ''Kobalt Çelik'' (Cobalt Steel) almış. Böylelikle daha sağlam ve daha uzun süreli keskinlik garantisi sunan bir bıçak elde edilmiş.
-Et kalınlığı artırılmış.
-Daha geniş ve kalın olan kuyruğun kullanıldığı bıçak, daha dayanıklı hâle getirilmiş.
-Paslanmaz çelikten imal edilen tırnaklı balçak kullanılmış ve bu balçak, sap içindeki çelik gövdeye kaynatılmış.
-Dışbükey (convex) ağız yapısı kesme özelliklerini geliştirmek için rafine edilmiş.
-Zytel kılıflar yeniden tasarlanarak daha dayanıklı ve ''MOLLE'' (Modular Lightweight Load Carrying Equipment-Modüler hafif yük taşıma ekipmanı. Bu sistem kendisine uygun parçaların birbirine eklenmesine yarayan ordu kaynaklı bir standart içermektedir.) sistemine daha uygun hâle getirilmiş.
F1pro10, F1pro’nun kutusuz, bileme aparatsız ve garanti süresi 10 sene ile kısıtlanmış versiyonudur.
Teknik Özellikleri 
- Çelik : LamCoS
- Sertlik : 60 Hrc
- Kabza : Thermorun
- Ağırlık : 180 gr
- Toplam Boy : 217 mm
- Bıçak Boyu : 101 mm
- Kalınlık : 4.9 mm
- Kılıf : Kordura Kuşaklı, Zytel Gövde
- Menşei : İsveç 
- Üretim Yeri : JaponyaYorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.